Najčastejšie otázky o potápaní

Najčastejšie otázky o potápaní

Prečo si urobiť kurz potápania?

Mnoho ludí ktorí prichádzajú na kurzy pretože chcú ísť na dovolenku kde je teplo a hlavne teplá voda a tropický podvodný život. Preto to záujemcov o potápanie najviac láka aj keď tu u nás máme tiež pekné lokality ale trochu studenšie vody, menej života ale zaujímavé a určite neokukané miesta. 

Je naučenie potápania ťažké?

Nie je to ľahké a hlavne zábavné. Treba ale splniť propozície kurzu a prax vo vode.

Je potápanie bezpečné?

Ak sa chcete učiť, počúvať postupoy a brať si z dobrých rád vzor tak áno ak to chcete iba pre to mať certifikáciu a byť frajer 1 dňa tak určite nie- potom je to neskutočne nebezpečný koníček. 

Od koľo rokov sa dá urobiť základný kurz potápania?

Od 10 rokov deti, ktoré majú súhlas od rodičov, deti musia byť zdravé, vedieť plávať a nebáť sa vody.

Dospelí tiež musia mať potvrdené od lekára že sú zdravý, vedia plávať a hlavne, že sa chcú niečo naučiť.

Ako dlho trvá kurz pre začiatočníka OWD PADI?

Vädšinou do 5 dní alebo po víkendoch za 5 dní.  Nie však dlhšie ako 1 mesiac.

Základom je urobiť teóriu približne 6 hodín.

Predponorové cvičenia, prípravu výstroja, kontrolu a hlavne správne zloženie a príprava potápania.

Potom oboznámenie sa s lokalitou, podmienkami, postupmi a znakmi.

Pri kurze sú 4 hodiny v bazéne nie v jeden deň medzitým je bréfing a debrífing(oboznámenie sa v cvikmi a čo sa bude pod vodou robiť, postupy a znaky - následne zhodnotenie toho ako a či boli splnené doporučené cviky a celý proces potápania- povedané chyby ako sa im vyhnúť a ako to robiť správne.)

5x potápanie vo voľnej vode s už nacvičenými cvikmi z bazéna s Brífingom a debrífingom. Samozrejme objavovanie iného sveta pod vodou.

Po zvládnutí praxe aj teórie sa robí záverečný test znalostí.

Do akej maximálnej hĺbky môžem ísť so základným kurzom potápania OWD PADI?

Základný kurz oprávňuje ísť do maximálnej hĺbky 18 metrov.

Je ťažké sa pohybovať pod vodou?

Nie je to prirodzený pohyb vychádzajúci z bedier s pohybom v kolenách. Pomáhajú nam v tom plutvy, tie zabezpečujú plynulý a správny pohyb vpred alebo vzad.

Budem vedieť po kurze potápať sám-sama?

Ano, ale pre bezpečnosť je lepšie potápať s buddy (parťákom), ktorý bude vedieť pomôcť pri potiažach pod alebo nad vodou. Treba ešte veľa potápať, aby sa vedomosti, navyky, cviky a hlavne postupy stali samozrejmosťou. Vždy je čo trénovať a zlepšovať. Aj ja ako inštruktor veľa nacvičujem a zlepšujem sa v trime, vznášaní, otáčaní, cúvani a podobne.

A vlastne načo si robím kurz, keď to teraz nepotrebujem?

Byť pripravený na takuto činnosť sa vždy zíde. Prídete k moru a nudíte sa, môžete prísť do divecentra a tam vám ponúknu potápanie na základe vašej certifikácie a skúsenostiach. Ak začínate s potápaním radšej odpotápať ľahšie lokality, ako sa hneď vrhnúť do ťažkých a nebezpečných situácii, ktoré nemáte pod svojou kontrolou.Napr. potápanie v prúde alebo so žralokmi. 

Prečo si urobiť kurz na Slovensku?

V našich podmienkach je kurz robený viac pre kvalitu a pochopenie učiva v rodnom jazyku, bez hnania, že máme velkú skupinu potápačov, aby sa skrátila doba výuky a praxe. Dávame dostak času na otázky, učenie, zostrojenie výstroja ako aj postupom a plánovaniu. Samotné potápanie je iné ako pri mori za ťažších podmienok, aj keď teplota vody je niekedy  vyššia ako pri mori. Viditelnosť je menšia a rýb je menej, ale zato viac pokoja a zábavy. Samotné ponory sú dlhšie a viac prepracované cvikmi, ktoré potrebujete pre svoju bezpečnosť. Nerobime kurzy bezhlavo a rýchlo na úkor kvality a potápačských zručností a vedomostí.

V čom je potápanie zaujímavé?

Je to o vás vašej túžbe niečo vidieť, nazrieť tam kde máte inú dimenziu, plávate s rybkami, vznášate sa nad dnom alebo pri stene útesu, vraku, v jaskyni podla toho kam chcete svoje zameranie pri potápaní posunúť. Niekto fotí alebo robí krásne videá, niekto preskúmava vraky lodí, lietadiel, stavieb a podobne. Aj partia zapálených ludí prispieva k pohode a oddychu.